Artur Dutkiewicz Trio - Traveller

24 marca 2018 r. godz. 17:30 - 20:30

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Artur Dutkiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytorów. Prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, który jest jednym z najlepszych polskich zespołów jazzowych, z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem. Ostatnie albumy „Hendrix Piano”, „Prana”, „Traveller” wydane w trio oraz „Mazurki” - solo, zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. Współtworzący trio Michał Barański i Łukasz Żyta to znakomici muzycy, z którymi pianista koncertuje na całym świecie m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Indonezji, Niemczech, Rosji, Włoszech, Turcji, Kanadzie, występując tam na największych jazzowych festiwalach.

TRAVELLER
Najnowsza płyta Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” (04.2017), zawierająca w całości kompozycje Artura Dutkiewicza, jest wewnętrzną podróżą po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej. Muzyka na płycie jest nie tylko echem licznych tournee artysty ale przede wszystkim podróżą w głąb siebie, na najdłuższej drodze życia: z głowy do serca.

SKŁAD ZESPOŁU:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

ARTUR DUTKIEWICZ
Jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, dlatego miesięcznik Jazz Forum okrzyknął go „Ambasadorem jazzu” (Jazz Forum Magazine 12/2012). Wystąpił w ponad 100 krajach od USA przez Europę, Afrykę po Chiny i Australię. Komponuje i wykonuje muzykę opartą na polskich korzeniach, jak choćby cykl kompozycji „Mazurki”, którego tworzywem była polska muzyka ludowa ujęta w ramy współczesnych form połączonych z improwizacją.
Finalista prestiżowego Thelonious Monk Competition w Waszyngtonie. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Koncertował ze znakomitymi muzykami m.in.: Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez ponad 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także ze: Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Darkiem Oleszkiewiczem, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Tadeuszem Nalepą, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Jorgosem Skoliasem.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.
W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 25 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

MICHAŁ BARAŃSKI
Wybitny kontrabasista młodego pokolenia jazzowego. Już jako trzynastolatek wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. W trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina - legendarnego multiinstrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock’a.

ŁUKASZ ŻYTA
Znakomity polski perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Obecnie wykładowca w klasie perkusji jazzowej na AM w Krakowie. Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Aga Zaryan, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.