Jezioro Strzeleckie

Historia miasta
Punkt widokowy
Na plenerze
Miejsce dla romantyków
W wieku XVIII zwane Koniecznym, Koniecznikiem, bądź Studenckim. Nazwa Jezioro Strzeleckie zaczęła funkcjonować od roku 1920. To najmniejsze z chodzieskich jezior o powierzchni 18 ha, ze wszystkich stron otoczone jest lasem. Na wzniesieniu przy zachodnim brzegu akwenu znajduje się secesyjna willa Straszny Dwór z 1904 roku, niegdyś posiadłość właściciela fabryki fajansu Stanisława Mańczaka. Dziś mieści restaurację i pensjonat.

Nad jeziorem Strzeleckim odbywają się zawody wędkarskie.

Jest to rynnowe jezioro polodowcowe o typowym dla tych jezior podłużnym kształcie i stromych brzegach porośniętych lasem.

Przed kilkudziesięciu laty jezioro było połączone z jeziorem Karczewnik i dalej rzeczką Bolemką z jeziorem Miejskim. Poziom wody jeziora obniżał się niepokojąco i w latach 70. XX w. przeprowadzono kilkusetmetrowy rurociąg i rozpoczęto zasilanie wodą ze stawów rybnych.

Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa, która cieszy się obecnie niewielkim powodzeniem u mieszkańców Chodzieży. Nad jeziorem często można spotkać również wędkarzy.

Podobno dawniej jezioro zamieszkiwały gigantyczne sumy. Lecz dzisiaj można być pewnym takich ryb jak: okoń, płoć, lin, szczupak i karp.

O tym, jak na początku XX w. było zagospodarowane dla celów rekreacyjnych jezioro Strzeleckie można dowiedzieć się ze starych zdjęć i pocztówek. Przy północnym brzegu była restauracja „Zamek wodny” i przystań łodzi rybackich i swego rodzaju gondoli przewożących spacerowiczów przez jezioro do restauracji Sedanplatz, która znajdowała się w lesie po południowo-wschodniej stronie jeziora. Jeszcze przed 1939 r. okolice jeziora były licznie odwiedzane nie tylko przez miejscowych, ale również przez weekendowych gości z Poznania.