Zaduszki Rockowe - Marek Piekarczyk

31 październik 2017 r. godz. 20:00

Chodzieski Dom Kultury zaprasza na Zaduszki Rockowe, które odbędą się 31.10.2017 r o godz. 20:00 w sali kinowej. Gwiazdą wieczoru będzie Marek Piakarczyk. Po koncercie w Sali Klubowej odbędzie się dyskoteka alternatywna.

Marek Piekarczyk - polski wokalista i autor tekstów, okazjonalnie aktor, a także osobowość telewizyjna. Znany przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole muzyki rockowej TSA, którego jest członkiem, z przerwami od 1981 roku. W latach 1990–1991 członek formacji Balls' Power. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Marek Piekarczyk śpiewa od 1969 r., karierę zaczynał w zespołach: Biała 21., Sektor A. Do grupy TSA dołączył na początku lat 80. i został jej wokalistą. Zespół zdobywał coraz większy rozgłos. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespołem TSA Marek Piekarczyk wystąpił na ok. 1000 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech.

W roku 1986 rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze Jesus Christ Superstar. Zespół TSA był tam współtwórcą opracowania muzycznego i wykonywał wraz z orkiestrą teatru wszystkie partie instrumentalne. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą (USA, Kanada, Finlandia, Rosja). Ostatni spektakl miał miejsce 4 czerwca 1999 w Gdyni na Skwerze Kościuszki jako plenerowe widowisko dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.

W latach 1990–1991 artysta śpiewał w bocheńskim zespole Balls' Power, z którym nagrał płytę XES.

W latach 1992–1998 Piekarczyk mieszkał wraz z rodziną w Nowym Jorku, gdzie oprócz pracy w różnych zawodach, koncertował z miejscowymi artystami i występował na koncertach dla amerykańskiej Polonii. W 1994, po śmierci Ryszarda Riedla zorganizował koncert charytatywny dla jego rodziny, pod hasłem: „Nasz Rysiek Kochany”. Zorganizował również koncert charytatywny dla polskich muzyków poszkodowanych podczas powodzi w 1997r. Po powrocie z USA Marek Piekarczyk stworzył projekt Marek Piekarczyk i Przyjaciele i koncertował w Polsce.

W 2000 roku przyłączył się do projektu „Dom Muzyki” wspierającego budowę Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych. W ramach tego projektu współpracował też z Andrzejem „e-mollem” Kowalczykiem i wziął udział w kilkunastu koncertach i w nagraniu płyty-cegiełki Trans-formacje - Oddział Otwarty, a także w następnym wydawnictwie pt. Dom Muzyki.

Po reaktywowaniu TSA w oryginalnym składzie, Marek jest wokalistą i autorem tekstów z płyty Proceder. Płyta ukazała się w kwietniu 2004 wydana przez wydawnictwo Metal Mind Productions.

W marcu 2007 ukazała się płyta Yugopolis, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka oraz z tekstami jego autorstwa: Gdzie jest nasza miłość i Czy pamiętasz?. Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży. W 2007 także przyłączył się gościnnie do projektu muzycznego Night Rider Symphony z którym w 2008 wystąpił w Chicago (Harris Theater) na koncercie z okazji jubileuszu XX-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Impreza odbywała się pod patronatem burmistrza miasta Chicago i Gubernatora Stanu Illinois.

24 października 2009 ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka Źródło. Motto płyty: „Kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży” towarzyszy koncepcji albumu, która zakłada powrót do muzycznych korzeni, jednocześnie przeciwstawiając się fali wszechogarniającej tandety w muzyce rozrywkowej. Marek Piekarczyk nagrał swoją pierwszą solową płytę, jednocześnie składając hołd muzyce i artystom tworzącym początki rock'n'rolla w Polsce.

W latach 2013-2014 roku zasiadał w jury programu The Voice of Poland emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Podczas koncertu Lata ZET i Dwójki 25 sierpnia 2013 roku w Uniejowie wykonał utwór „Czy pamiętasz”, a także wystąpił w trio wraz z Edytą Górniak oraz Marią Sadowską podczas prezentacji piosenki „Tysiące głosów”, napisanej przez Marka Kościkiewicza na potrzeby promocji III edycji programu The Voice of Poland. Od 2016 roku współprowadzi w rozgłośni radiowej RMF FM audycję "Buntownik z wyboru".

26 stycznia 2017 roku został nagrodzony honorowym tytułem Ambasadora Gniezna – miasta, w którym mieszkał przez większość swojego dzieciństwa[6][7]. Tytuł przyznany został przez Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza.