Szlak R-1a "Gontyniec"

Długość trasy – około 17,5 km
Przebieg trasy: z Chodzieży drogą K-11 do Oleśnicy, dalej drogą między stawami przez Trojankę i Papiernię do szosy Chodzież-Czarnków, następnie na południe (kierunek Jacewko) do leśniczówki Karczewnik. Powrót ul. Leśną w Chodzieży. Atrakcje — trasa o wybitnych walorach krajobrazowych, chociaż nie brakuje na niej i wątków historycznych.

Początkowy odcinek trasy — przez Oleśnicę i Trojankę — prowadzi wśród malowniczych stawów. Następnie lasami dotrzemy do Papierni. To urokliwe miejsce nad małym jeziorkiem o tej samej nazwie (pow. 4,29 ha), gdzie kiedyś była leśniczówka, a jeszcze dawniej — nad strumykiem wypływającym z jeziora — młyn papierniczy, wymieniany w dokumentach w XVIII wieku. Będąc tu, na pewno zachwycimy się wspaniałą lipą – pomnikiem przyrody oraz buczynami, poprzecinanymi wąwozami i jarami. Po przejechaniu szosy Chodzież – Czarnków znajdziemy się na terenie leśnictwa Karczewnik, które słynie z lasów bukowych. W miarę zbliżania się do Gontyńca (191,5 m n.p.m.) napotkamy ich coraz więcej. Pokrywają one tereny moreny czołowej, tworząc lity las bukowy o powierzchni 186 ha. Zbocza Gontyńca poprzecinane są licznymi dolinami o stromych stokach, tworzą niezwykle urokliwy zakątek krajobrazu Szwajcarii Chodzieskiej — krainy, która rozciąga się między Chodzieżą, Margoninem i Szamocinem.

Na wzgórze Gontyniec rowerem trudno wjechać, lepiej pokonać ten odcinek pieszo. Warto jednak pokonać ten odcinek, bo widok, który rozciąga się z góry, jest imponujący.