Szlak R-2 "Słomki"

Długość trasy - około 24 km
Przebieg trasy: z Chodzieży asfaltową drogą przez Rataje, Słomki do Pietronek, a dalej drogą leśną do szosy Margonin - Chodzież.

Atrakcje — trasa wiedzie przez malownicze tereny. Pierwsza na szlaku miejscowość — Rataje - nie bez powodu nazywana jest „sypialnią Chodzieży". Leży ona po obu stronach drogi. Za parkiem, w którym rośnie wiele pomnikowych drzew, wznosi się dwór z przełomu XIX i XX wieku. Po prawej stronie jest jezioro i przylegające do niego osiedla domków jednorodzinnych. W tej części warto przede wszystkim zwrócić uwagę na Łazienki Chodzieskie — kąpielisko usytuowane na północnym krańcu Jeziora Miejskiego. Z Rataj najpierw kierujemy się na Szamocin, a następnie, przy pierwszym rozwidleniu dróg — na Konstantynowo.

Trasa wiedzie po morenie, skąd rozpościera się widok na Dolinę Noteci oraz wieś Strzelce. Słomki to nieduża miejscowość o rozproszonej zabudowie. Punktem orientacyjnym może być duża świetlica wiejska położona w centrum wsi. Niedaleko — około kilometra po prawej stronie znajduje się urocze jezioro Piaszczyste (z dziką plażą). W Słomkach kierujemy się na Pietronki, przejeżdżając przez Mirowo. Pietronki są miejscowością o wyjątkowej historii.