Oleśnica

7 min samochodem
20 min rowerem
35 min pieszo
Okolice miasta
Ciekawe dla dzieci
Historia miasta
Ciekawe przez cały rok
Na plenerze
Wieś położona w kotlinie nad Strugą Oleśnicką po raz pierwszy wymieniona została w 1383 r. w „Kronikach" Janka z Czarnkowa. W XVII wieku stanowiła własność Grzymalitów Oleskich, a od 1746 roku Grudzińskich, którzy tutaj przenieśli swoją rodową siedzibę ze Strzelec. Pamiątką po ciekawej historii są dwór (najstarszy zabytek architektoniczny w gminie) oraz pałac -obecnie siedziba szkoły podstawowej.

W 1557 r. czynne były w Oleśnicy dwa młyny, a w sąsiedniej Trojance „kopalnia żelaza", w której w powierzchni ziemi zbierano rudę darniową o zawartości do 40% czystego żelaza i wytapiano w prymitywnych piecach. Żużel, który pozostawał, zawierał jeszcze dużo żelaza. Na początku XIX wieku ówczesny właściciel Otto von Kónigsmarck sprzedał 1,5 tys. ton żużla do śląskich hut do dalszego wytopu.

Będąc w Oleśnicy, warto odwiedzić «Wyrwidąb» – jeden z najładniej położonych gościńców w Wielkopolsce. Kierzkowice, położone przy samej drodze do Piły, to trzy budynki wielorodzinne byłych pracowników PGR. W Cisze mieszka jedyny w sołectwie rolnik, który prowadzi gospodarstwo wielotowarowe. Zagubione w lasach Drzazgowo stanowi dawna leśniczówka. Perełką krajobrazową jest maleńka Trojanka, położona wśród wzgórz, lasów, ze starym młynem wodnym. Mnóstwo, tu urokliwych miejsc, a nad wszystkim wznosi się Gontyniec — góra o wysokości 191,5 m n.p.m., nazwana tak od pogańskiej świątyni, która podobno bardzo dawno temu miała stać na jej wierzchołku.

Zaczarowana aleja i Lipa Czarownic

Ciekawym przyrodniczo miejscem jest park dworski w Oleśnicy. Można tam spotkać bardzo różne gatunki drzew i krzewów oraz pomniki przyrody.

Park dworski w Oleśnicy ma charakter krajobrazowy. Początkowo nosił cechy ogrodu barokowego. Później rozbudowano go, wykorzystując konfigurację terenu i istniejący obok las. Zbudowano także kilka sztucznych zbiorników wodnych. Wspaniale prezentuje się — niespotykana gdzie indziej — aleja grabowa. A najwspanialszym drzewem jest potężna zabytkowa lipa, mogąca rywalizować z potężnymi dębami Lechem, Czechem i Rusem i Bartkiem.